آموزش مراحل مختلف چاپ افست

آموزش مراحل مختلف چاپ افست

روش چاپ افست همواره روشی برای دستیابی به بهترین کیفیت و بالاترین تیراژ است. وجود تمام امکانات لازم برای تولید یک سفارش چاپ افست در چاپ و طرح باعث می شود تا کنترل کیفی به شکل مناسب و قابل قبول در تمامی مراحل امکان پذیر باشد.

دقت در آماده سازی فایل، گرفتن خروجی فیلم و تهیه زینک تاثیر مستقیم و به سزایی در نتیجه کار خواهد داشت و بهره بردن از امکانات خوب عملیات تکمیلی موجود در خانه چاپ و طرح باعث تسریع در تحویل سفارش به مشتریان خواهد بود.

چاپ افست DI چیست؟
مراحل مختلف چاپ افست چگونه است؟

روش چاپ DI، همان چاپ افست است؛ پلیت های کار چاپی (زینک ها)، مستقیماً در داخل خود دستگاه چاپ، ظاهر می شوند و سپس چاپ ۴ رنگ، به طور خودکار شروع می گردد. به عبارت دیگر، ۴ عدد platesetter (دستگاه ساخت مستقیم پلیت از کامپیوتر) در داخل دستگاه چاپ افست نصب شده است که مستقیماً و به طور همزمان، اطلاعات تفکیک رنگ را از داخل کامپبوتر دریافت می کنند.

کیفیت بسیار بالای چاپ افست…

به دلیل عدم حضور آب در ماشین و استفاده از مرکب مرغوب افست بدون آب(waterless)، رنگ‌های چاپ شده دارای جلا و شفافیت بیشتری هستند. با استفاده از کنترل‌های کامپیوتری مرکب، رنگ‌های مورد نظر به سرعت حاصل شده و هیچ نیازی به کنترل روی هم خوردن آن‌ها وجود ندارد. با روی هم خوردن صد درصد رنگ‌ها، از همان اولین چاپ، بالاترین وضوح چاپ حاصل می‌شود

طراحی و اماده سازی طرح
کامپیوتر :
با ورود کامپیوتر به دنیای گرافیک و چاپ ٬ مراحل متعددی از پروسه چاپ ٬ بطریقه کامپیوتری صورت میگیرد.
در مرحله طراحی ٬ اسکن ٬ رتوش و اصلاح اوریژینالها ٬ نمونه گیری ٬ خروجی فیلم یا زینک و بالاخره جدیدا در خود دستگاههای چاپ برای تنظیم رنگها و کنترل فرآیند چاپ.
امروزه شما در هربخش از صنعت چاپ که مایل به فعالیت باشید ٬ دانش و مهارت کار باکامپیوتر و نرم افزارهای مربوطه ٬ جزئی لاینفک از تخصص شما خواهد بود و کسانی که به این ابزار مهم آشنایی نداشته باشند مانند افرادی بیسواد در میدان عمل خواهند بود.
برای یادگیری این مورد نیز میتوانید در دوره های تخصصی گرافیک کامپیوتری که در سطوح مختلف و در مراکز خصوصی و دولتی ارائه میشوند به تحصیل بپردازید.

زینک
۵۰ سال گذشته پیشرفت‌های مهمی در ساخت زینک‌های افست صورت گرفته است، به‌طور یکه ماشین‌چی برای کار کردن با زینک به تخصص خاصی نیاز ندارد. امروزه، انتظار می‌‌رود که زینک از زمان انتقال به چاپخانه حاضر و آماده بستن به ماشین باشد و البته این چنین نیز هست. با پیشرفت‌های فنی، ‌اشکالات زینک (مانند خوردگی تصویر، مرکب‌گیری در قسمت‌های بدون چاپ و غیره) تا میزان زیادی از بین‌ رفته است.
زینک‌های چاپ افست با لایه حساس به نور پوشش داده شده‌اند، لایه حساس قسمت‌های بدون تصویر زینک در موقع نوردهی، دستگاه قیدکپی طوری تغییر می‌‌کند که در موقع ظهور شسته و پاک می‌‌شود.

بسیاری از زینک‌ها از جنس آلومینیوم ساخته می‌‌شوند. البته بعضی از زینک‌ها که برای کارهای چاپی با تیراژ زیاد به‌کار می‌‌روند، از ترکیب چند فلز ساخته می‌‌شوند. (مثل زینک‌های مسی مصرفی در چاپ‌های پرتیراژ).

لایه حساس زینک‌های نگاتیو باید به صورتی باشد که در برابر نور سخت شده و یا پوشش آن غیرقابل حل شدن باشد. پس از نوردهی زینک زیر فیلم نگاتیو داروهای ظهور یا زینک‌شویی، پوشش قسمت‌های نوردیده را پاک می‌‌کنند و این قسمت‌ها به عنوان سطح بدون تصویر چاپی در خواهند آمد.

زینک‌های پوزتیو دارای پوشش قابل حل در برابر نور هستند، در موقع ظهور، قسمت‌های نور نخورده به عنوان قسمت‌های چاپ‌شونده ظاهر خواهند شد.

نوردهی بیش از اندازه در ظهور زینک‌های نگاتیو، باعث درشت شدن (نخودی شدن) ترام می‌‌شود،‌ در حالی که همین شرایط در کار با زینک پوزتیو موجب ریز شدن و سوزنی شدن ترام (کور کردن ترام) می‌‌شود.

در ایران زینک پوزتیو بیشتر مصرف می‌‌شود. استفاده از زینک‌های نگاتیو آسان‌تر بوده و صرفه‌جویی در فیلم را نیز به همراه دارد. در این نوع زینک نیازی به تمیز کردن لبه‌های فیلم نیست.

امکان کنترل روی هم خوردن با زینک پوزتیو آسان‌تر است و انعطاف‌پذیری بیشتری را در کنترل محدوده درصد کم‌ترام و ترام‌های سوزنی فراهم می‌‌سازد. در اکثر کشورهای اروپایی و آسیایی از زینک‌های پوزتیو استفاده می‌‌شود.

زینک‌های حساس می‌‌توانند از نوع <افزایشی> یا <کاهشی> باشند. زینک‌های افزایشی دارای مواد تقویت‌کننده تصویر هستند که در مرحله لیتوگرافی به آن اضافه می‌‌شود، این مواد به همراه پوشش غیرحساس به نور در مرحله لیتوگرافی از قسمت‌های بدون چاپ زینک پاک می‌‌شود. تکنولوژی جدید حق انتخاب وسیعی را برای چاپخانه‌داران فراهم ساخته است. البته ضرورت دارد که چاپخانه‌داران فقط از داروهای ظهور و روش‌های توصیه‌شده توسط تولیدکننده زینک استفاده کنند.

-۱دوام زینک‌های پوزتیو و یا نگاتیو را می‌‌توان با انجام عملیات بعد از لیتوگرافی افزایش داد. زینک‌های پوزتیو بعد از سوزانده شدن (در حرارت بیش از ۲۴۹ درجه سانتی‌گراد) برای چاپ با تیراژ بیش از یک میلیون گردش مناسب هستند. بعضی از زینک‌های نگاتیو را هم می‌‌توان سوزاند. بعضی از زینک‌های نگاتیو را می‌‌توان بعد از ظهور، دوباره نور داد تا عمر آن به چهار برابر افزایش یابد.

-۲ بعضی از زینک‌های مخصوص را قبل از ظهور، حرارت می‌‌دهند و به این

وسیله تیراژ چاپ آن افزایش می‌‌یابد.

زینک‌های متفاوتی در بازار وجود دارد و چاپخانه‌داران حق انتخاب وسیعی دارند، انتخاب صحیح از اهمیت خاصی برخوردار است، به‌طور معمول کیفیت کار چاپی و تیراژ، تعیین‌کننده نوع زینک مصرفی هستند، به عنوان مثال، انتخاب یک زینک گران که برای چاپ با تیراژ یک میلیون مناسب باشد برای چاپخانه‌ای که کار کم‌تیراژ چاپ می‌‌کند، اقتصادی نیست. تیراژ زینک‌ها به‌طور تقریبی به شرح ذیل است:

نوع زینک مصرفی حداکثر تیراژ چاپ‌

زینک‌کاغذی، پلاستیکی و یا ترکیبی از هر دو ۱۰۰۰۰ – ۱۰۰
زینک حساس به نور از نوع دستی ۷۵۰۰۰ – ۵۰۰
زینک حساس (نگاتیو) دیازو ۷۵۰۰۰ – ۱۰۰۰۰
زینک حساس فتوپلیمر (نگاتیو) ۱۰۰۰۰۰۰- ۱۰۰۰۰
زینک حساس دیازو یا فتوپلیمر (پوزتیو) ۱۰۰۰۰۰۰- ۱۰۰۰۰
زینک مسی (چند فلزی) یک میلیون و بیشتر

ولی امروزه با زیاد شدن واردات زینکهای چینی زینکها حتی با حرارت دادن تیراژ مفیدی چاپ نمی دهند

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *