ساخت لوح تقدیر ، لوح یادبود و انواع تندیس

قبل از هر چیز باید به این سوال بپردازیم که اصلا لوح تقدیر چیست؟ تعریف ساده از لوح تقدیر این است که کاغذی حاشیه دار که عموما گلاسه ابر و باد بوده و روی آن متنی با عنوان سپاس از کسی و یا یادبود مراسمی چاپ می شود.

این برگه چاپ شده عموما داخل یک جلد نفیس از جنس چرم و گالینگور ،مقوای سلفونی،پارچه ترمهو یا جعبه های جیر مخملی قرار می گیرد و به عنوان یادگار اهدا میگردد.

از جلد لوح تقدیر کجاها استفاده میکنیم؟

لوح تقدیر عموما درمراسماتی که به بهانه های مختلف از جمله تشکر،تشویق،یادبود برگزار می شود استفاده می شود. جلد لوح تقدیر معمولا حجیم است و از متریال های مختلف ساخته می شود مانند لوح تقدیر مقوایی، لوح تقدیر سلفونی،لوح تقدیر مخمل و لوح تقدیر سمبلی.

اما تولید کننده های لوح تقدیر می توانند لوح تقدیر را  در سایز های مختلفی تولید کنند و بسته به سفارش مشتری آن را تغییر و یا در طراحی آن دستکاری کنند.ولی باید این نکته را در نظر داشت که تولید جلد لو تقدیر در اندازه و طرح های سفارشی باید در تیراژ بالا صورت گیرد.

رایج ترین سایزهای مورد استفاده سایز a4  و در جعبه جیر های مخملی a5است می باشد. جلد لوح های تقدیر چندین قالب دارد یک لت، دولت، ۳لت که روکش آنها بنا به سفارش مشتری قابل تغییر می باشد.

جلد لوح تقدیر(تقدیر نامه) سرامیک و کاشی از لحاظ دوام و زیبایی بهتر از کاغذ می باشند معمولا مانند سایر لوح تقدیر ها کهنه نمی شود و لوح تقدیر کاشی یا سرامیک در مدل های مختلف تولید می گردد مانند لوح تقدیر کاشی و سرامیک با جعبه، لوح تقدیر کاشی سرامیک با پایه مخمل، لوح تقدیر کاشی سرامیک با پایه چوبی ، لوح تقدیر کاشی سرامیک دیواری، لوح تقدیر کاشی سرامیک ساعت دار.

بزرگداشت یک شخصیت فرهنگی و یا رویداد فرهنگی نیاز به یک لوح یادبود دارد که هم نفیس باشد ،هم نشان دهنده تاریخ سرزمین ایران و در نهایت هدف ثبت در حافظه اجتماع و تاریخ است. مدال ها و نشان ها از گذشته های دور تا کنون به عنوان ابزار ثبت افتخار قهرمانان به کار می رود..

امروزه از این ابزارها با همان فلسفه ی کاربردی بهره گیری می شود اما به کارگیری لوح تقدیر، برای سپاس و بزرگداشت از شخصیت ها متداول تر و مرسوم تر است. لوح تقدیر به طور معمول در یک آیین بزرگداشت اعطا می شود، بنابراین کارکرد یادبود آن مراسم را هم داراست.

گاهی یک مدرک تحصیلی یا حرفه ای به صورت یک لوح تقدیر ارزشمند و زیبا ارائه می شود تا بستر مناسبی برای نمود ارزش و اعتبار آن مدرک فراهم شود.

لوح تقدیر شامل یک نوشتار زیبا روی یک زمینه مناسب است که اعتبار آن با مهر و امضاء یک شخصیت حقیقی یا حقوقی یا یک نهاد با صلاحیت تایید می شود درونمایه نوشتار، سپاسگذاری و گرامیداشت یک کار افتخار آفرین یا تایید به دست آوردن یک جایگاه ارزشمند است

با توجه به این موارد، یکی از حوزه هایی که فروشگاه صنایع دستی نگارخانه، با توجه به گسترده بودن و فراگیر بودن آن، در زمینه ارائه خدمات طراحی و ساخت تندیس و لوح تقدیر، به آن توجه ویژه نموده است، حوزه لوح های تقدیر است.

در زمینه لوح های تقدیر، فروشگاه صنایع دستی نگارخانه، با نگاه هنری مبتنی بر شاخص های فرهنگ ایرانی، دستاوردهای منحصر به فردی در این رابطه پدید آورده است. خلاقیت در طراحی تزیینی و طراحی فنی، بهره گیری از تکنیک های گوناگون اجرایی و به کارگیری ابزارهای پیشرفته و مواد اولیه متنوع به آفرینش دستاوردهایی می انجامد که جدای از یک لوح تقدیر، ارزش یک اثر هنری را هم در بر دارد.

 

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *